Stig Lindberg, skålar, 5 st, "Colores", Gustavsberg
33445
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Keramik, 3 delar, Nittsjö, högsta 19 cm
33446
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wilhelm Kåge, vaser, 3 st, "Carrara", Gustavsberg, högsta 18 cm
33447
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Arthur Percy, tekoppar med fat, 8 delar, "Casablanca" samt lockburk Gefle
33448
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampa, bemålat trä, höjd 64 cm
33449
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Golvlampa, mässing, Aneta, höjd 148 cm
33451
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gunnar Brusewitz, litografi, EA, signerad, 67x52 cm
33514
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Vas, figuriner, 4 delar, bl a Lisa Larson
33515
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Kulljustakar, ett par, mässing, höjd 9 cm
33517
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Alvar Aalto, skålar, servettringar, 6 delar, "Savoy", Iittala
33518
Slutpris180 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Ann Wärff, ljuslyktor, 4 st, "Snowball", Kosta Boda
33519
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Snapsservis, 5 delar, sannolikt Skansens Glasbruk
33520
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Figuriner, porslin, 2 st, Gzhel, Sovjet
33523
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Ostkupa, glas, 1900-tal, Trelleborgs Glas
33516
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Sakekoppar, 6 st, erotiskt motiv, höjd 4 cm
33524
Slutpris160 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Selterglas, 8 st, blåtonat glas, höjd 10,5 cm
33521
Slutpris120 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Figuriner, m.m., 3 delar, bl a Goebel
33525
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Sparbössa, lergods, Gabriel, höjd 12 cm
33522
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Edward Hald, karaff, tidigt 1900-tal, Orrefors, höjd 29 cm
33526
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vaser, 2 st, bl a Sagaform, höjd 70 cm och mindre
33529
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Åsa Maria Bengtsson, monotypi, signerad, 67x82 cm
33530
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Ljuslampetter, ett par, tenn, 30-tal
33527
Slutpris140 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Anna Kristensen, litografi, 3/150, signerad, 53x44 cm
33531
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Vaser, 2 st, bl a Trelleborg, höjd 35 cm och mindre
33528
Slutpris550 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Alexius Huber, offsettryck, signerad, 33x42 cm
33532
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Carin Backmark, litografi, 123/220, signerad, 37,5x34,5 cm
33533
Slutpris250 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Tage E Nilsson, litografi, 351/360, signerad, 42x39 cm
33534
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Oidentifierad konstnär, handtryck, 16/60, signerad, 68x83 cm
33535
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Wilhelm Kåge, fat, "Argenta", Gustavsberg, Ø 17 cm
33536
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Tapio Yli-Viikeri, skålar, 6 st, "Uunikokki", Arabia
33537
Slutpris400 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Tapio Wirkkala, glas, 16 st, "Aslak", Iittala
33538
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Tapio Wirkkala, ölglas, 7 st, "Joiku", Iittala
33539
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Alfredo Häberli, vinglas, 8 st, "Essence", Iittala
33540
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Piedestal, tidigt 1900-tal, höjd 60 cm
33541
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Richard Ingelsson, teckning, signerad, 46x36 cm
33543
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jaume Rocamora, blandteknik, signerad, 53x67 cm
33544
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Carlos Trillo, blandteknik, signerad, 33x42 cm
33545
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Elvin Larsson, pastell, signerad, 54x44 cm
33546
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Eddie Valenta, akvarell, signerad, 50x46 cm
33551
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Helge Rydberg, olja på pannå, signerad, 38x33 cm
33548
Slutpris700 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Fredrik Rohde, blandteknik, signerad, 22x27 cm
33552
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Thormod Larsen, gravyr, EA, signerad, 34x43 cm
33553
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Leif Forkner, olja på pannå, signerad, 33x28 cm
33554
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Birgitta Lundberg-Söderström, etsning, 27/200, signerad, 30x40 cm
33555
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Äldre karta, Danmark/Skåne, 40x33 cm
33556
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Bordslampor, ett par, E S Horn, Aalestrup, höjd 59 cm
33549
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Anders Nilsson, teckning föreställande Albert Krüger, signerad, 24x30 cm
33557
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Jonas Åkesson, teckning, signerad, 29,5x36,5 cm
33558
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK