Starts: 21 Jul 2024 19:00Ends from: 4 Aug 2024 17:00
33445
Stig Lindberg, skålar, 5 st, "Colores", Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
33446
Keramik, 3 delar, Nittsjö, högsta 19 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
33447
Wilhelm Kåge, vaser, 3 st, "Carrara", Gustavsberg, högsta 18 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
33448
Arthur Percy, tekoppar med fat, 8 delar, "Casablanca" samt lockburk Gefle
Final bid140 SEK
Est300 - 400 SEK
33449
Bordslampa, bemålat trä, höjd 64 cm
Est300 - 400 SEK
33451
Golvlampa, mässing, Aneta, höjd 148 cm
Final bid140 SEK
Est300 - 400 SEK
33514
Gunnar Brusewitz, litografi, EA, signerad, 67x52 cm
Final bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
33515
Vas, figuriner, 4 delar, bl a Lisa Larson
Final bid100 SEK
Est200 - 250 SEK
33517
Kulljustakar, ett par, mässing, höjd 9 cm
Final bid100 SEK
Est150 - 200 SEK
33518
Alvar Aalto, skålar, servettringar, 6 delar, "Savoy", Iittala
Final bid180 SEK
Est250 - 300 SEK
33519
Ann Wärff, ljuslyktor, 4 st, "Snowball", Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est200 - 250 SEK
33520
Snapsservis, 5 delar, sannolikt Skansens Glasbruk
Final bid100 SEK
Est200 - 250 SEK
33523
Figuriner, porslin, 2 st, Gzhel, Sovjet
Final bid100 SEK
Est200 - 250 SEK
33516
Ostkupa, glas, 1900-tal, Trelleborgs Glas
Final bid400 SEK
Est200 - 250 SEK
33524
Sakekoppar, 6 st, erotiskt motiv, höjd 4 cm
Final bid160 SEK
Est250 - 300 SEK
33521
Selterglas, 8 st, blåtonat glas, höjd 10,5 cm
Final bid120 SEK
Est150 - 200 SEK
33525
Figuriner, m.m., 3 delar, bl a Goebel
Est200 - 250 SEK
33522
Sparbössa, lergods, Gabriel, höjd 12 cm
Final bid120 SEK
Est300 - 400 SEK
33526
Edward Hald, karaff, tidigt 1900-tal, Orrefors, höjd 29 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
33529
Vaser, 2 st, bl a Sagaform, höjd 70 cm och mindre
Est300 - 400 SEK
33530
Åsa Maria Bengtsson, monotypi, signerad, 67x82 cm
Final bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
33527
Ljuslampetter, ett par, tenn, 30-tal
Final bid140 SEK
Est150 - 200 SEK
33531
Anna Kristensen, litografi, 3/150, signerad, 53x44 cm
Est200 - 250 SEK
33528
Vaser, 2 st, bl a Trelleborg, höjd 35 cm och mindre
Final bid550 SEK
Est200 - 250 SEK
33532
Alexius Huber, offsettryck, signerad, 33x42 cm
Est200 - 250 SEK
33533
Carin Backmark, litografi, 123/220, signerad, 37,5x34,5 cm
Final bid250 SEK
Est250 - 300 SEK
33534
Tage E Nilsson, litografi, 351/360, signerad, 42x39 cm
Est150 - 200 SEK
33535
Oidentifierad konstnär, handtryck, 16/60, signerad, 68x83 cm
Est250 - 300 SEK
33536
Wilhelm Kåge, fat, "Argenta", Gustavsberg, Ø 17 cm
Final bid120 SEK
Est200 - 250 SEK
33537
Tapio Yli-Viikeri, skålar, 6 st, "Uunikokki", Arabia
Final bid400 SEK
Est150 - 200 SEK
33538
Tapio Wirkkala, glas, 16 st, "Aslak", Iittala
Final bid200 SEK
Est250 - 300 SEK
33539
Tapio Wirkkala, ölglas, 7 st, "Joiku", Iittala
Final bid200 SEK
Est200 - 250 SEK
33540
Alfredo Häberli, vinglas, 8 st, "Essence", Iittala
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
33541
Piedestal, tidigt 1900-tal, höjd 60 cm
Final bid120 SEK
Est200 - 250 SEK
33543
Richard Ingelsson, teckning, signerad, 46x36 cm
Est300 - 400 SEK
33544
Jaume Rocamora, blandteknik, signerad, 53x67 cm
Final bid100 SEK
Est400 - 500 SEK
33545
Carlos Trillo, blandteknik, signerad, 33x42 cm
Est1,000 - 1,200 SEK
33546
Elvin Larsson, pastell, signerad, 54x44 cm
Est250 - 300 SEK
33551
Eddie Valenta, akvarell, signerad, 50x46 cm
Final bid140 SEK
Est300 - 400 SEK
33548
Helge Rydberg, olja på pannå, signerad, 38x33 cm
Final bid700 SEK
Est250 - 300 SEK
33552
Fredrik Rohde, blandteknik, signerad, 22x27 cm
Est300 - 400 SEK
33553
Thormod Larsen, gravyr, EA, signerad, 34x43 cm
Est200 - 250 SEK
33554
Leif Forkner, olja på pannå, signerad, 33x28 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 250 SEK
33555
Birgitta Lundberg-Söderström, etsning, 27/200, signerad, 30x40 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 250 SEK
33556
Äldre karta, Danmark/Skåne, 40x33 cm
Final bid100 SEK
Est150 - 200 SEK
33549
Bordslampor, ett par, E S Horn, Aalestrup, höjd 59 cm
Final bid300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
33557
Anders Nilsson, teckning föreställande Albert Krüger, signerad, 24x30 cm
Est150 - 200 SEK
33558
Jonas Åkesson, teckning, signerad, 29,5x36,5 cm
Est250 - 300 SEK