Starts: 28 Apr 2024 19:00Ends from: 12 May 2024 17:00
Karljohans Utvalda (12/5)
- Art and GraphicsClear filters
31662
Inramat tryck, "Sveriges Regenter", Fröleen och Comp. Förlag, 80x112 cm
Final bid300 SEK
Est250 - 300 SEK
31663
Tavlor, 4 st, Soldattavlor, 41x32 cm
Final bid180 SEK
Est300 - 400 SEK
31664
Inramade tryck, 4 st, soldattavlor, 34x46 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
31674
Parti målartillbehör, bl a dukar, akvarellpapper, akrylfärg, m.m.
Final bid140 SEK
Est300 - 400 SEK
31675
Nils Björklund, etsning, 13/30, signerad, 59x49 cm
Est300 - 400 SEK
31676
Curt Hillfon, litografi, 20/200, signerad, 49x62 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
31748
Åke Arenhill, mapp med 10 st tryck, "Tio visor i bild", signerade
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
31754
Eugen Montelin, litografi, 234/300, signerad, 74x108 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
31760
Ola Billgren, litografi, 61/200, signerad, 54x66 cm
Final bid180 SEK
Est400 - 500 SEK
31803
Ulla Ekman-Dahlbeck, pastell, signerad, 50x76 cm
Est300 - 400 SEK
31902
Gunnar Jonn, olja på pannå, signerad, 67x58 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
31903
Gerhard Wihlborg, olja på pannå, signerad, 72x82 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
31904
Gerhard Wihlborg, olja på pannå, signerad, 52x42 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
31905
Broderad tavla, "Baltiska Utställningen 1914", 85x54 cm
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
31925
Sture Kandell, olja på duk, signerad, 50x40 cm
Est300 - 400 SEK
31915
Ted Malm, akryl och sprayfärg på duk, porträtt av Anita Ekberg, 80x90 cm
Final bid120 SEK
Est800 - 1,000 SEK
31927
Herman Österlund, olja på duk, "Strandparti", signerad, 82x65 cm
Final bid600 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
31926
Herman Österlund, olja på pannå, "Kvällssol", signerad, 59x46 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
31991
Nils Erik Johansson, litografi, signerad, ea, 57x74 cm
Est300 - 400 SEK
32078
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, 2 st, bl a med Domkyrkan i Lund
Est200 - 300 SEK
32083
Carl Henrik Jensen-Carlén, inramade tryck, 6 st, signerade
Final bid140 SEK
Est300 - 400 SEK
32134
Martin Emond, akvarell, signerad, 64x50 cm
Est400 - 500 SEK
32136
Pär Sandberg, litografi, signerad, 62x52 cm
Est200 - 250 SEK
32156
Diorama, halvmodell, segelbåt, 1900-tal, 75x60 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
32159
Ola Billgren, fotogravyr, EA, signerad, 74x54 cm
Final bid2,700 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
32207
Alain Bonneau, blandteknik på aluminium, "Gracieusement"
Final bid160 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
30994
Fabian Lundqvist, olja på duk, signerad, 52x61 cm
Final bid3,300 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
30956
Fabian Lundqvist, olja på duk, signerad, 63x55 cm
Final bid2,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
32258
Albert Krüger, olja på duk, signerad, 69x59 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
32260
Wilhelm Widell, olja på duk, signerad, 50x40 cm
Est250 - 300 SEK
32261
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 35x41 cm
Est200 - 250 SEK
32271
Fritz Kärfve, olja på duk, signerad, 90x73 cm
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
31252
Barbro Jönsson, litografi, PT, signerad, 57x78 cm
Est300 - 400 SEK
31384
Max Erik Ohlsson, blyertsteckning, signerad, 47x62 cm
Est200 - 300 SEK
31326
Erik Gustav Leksell, akvarell, signerad, 43x41 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 250 SEK
31381
Arthur Olafsson, litografi, 140/180, signerad, 56x65 cm
Est250 - 300 SEK
31779
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, landskapsmotiv, 60x41 cm
Est300 - 400 SEK
31769
Hildegard Falk, olja på duk, landskapsmotiv, signerad, 69x55 cm
Est300 - 400 SEK
31773
Jules Schyl, litografi, "Malmö Rådhus", signerad i trycket, 42x62 cm
Est200 - 300 SEK
31376
Jacek Mieliwodzki, olja på duk, signerad, 38x54 cm
Est300 - 400 SEK
31377
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 64x56 cm
Est300 - 400 SEK
31907
Göran Hansson, olja på duk, motiv från Orust, signerad, 82x65 cm
Est600 - 700 SEK
31771
Elsa Mårtensson, olja på duk, gårdsmotiv med vagnar, signerad, 64x53 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
31809
Inramat tryck, björkram, 56x42 cm
Est150 - 200 SEK
31787
Hildegard Falk, litografi, "Kärr vid Öved", signerad, numrerad 7/50, 74x58 cm
Final bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
31382
Oidentifierad konstnär, rödkrita, signerad, 44x52 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
31772
Hartvig Schalin, akvarell, landskapsmotiv, signerad, 45x40 cm
Est200 - 300 SEK
31789
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad C Rasmusson, 60x71 cm
Final bid100 SEK
Est250 - 300 SEK