Karljohans Utvalda (14/5)
- Konst och grafikRensa filter
24213
Alvar Jonson, olja på duk, "Strandbild", signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
24214
Kjell Sundberg, färglitografi, signerad, numrerad 71/195
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24189
Jussi Taipaleenmäki, litografier, 8 st, signerade, numrerade
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
24212
Kent Wahlbeck, olja på duk, "Två figurer", signerad
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
24270
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 53x37 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24297
Birger Simonsson, tryck
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
24298
Gustav Arne, olja på duk, signerad
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
24299
G.W. Hill, olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
24301
Jörgen Fogelquist, färglitografi, signerad, numrerad 17/150
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
24302
Inramade bilder från första världskriget, 3 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24303
Max Walter Svanberg, tryck, utgivet 1967
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
24304
Max Walter Svanberg, signerat tryck, 2 st böcker
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24305
Max Walter Svanberg, tryck, 4 st, utgivna 1967
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24295
Oidentifierad konstnär, olja på pannå
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24309
Kent Wahlbeck, handkolorerad litografi, signerad, numrerad 56/90
Slutpris140 SEK
Värdering400 - 500 SEK
24311
Nordens Flora, inramade tryck, 4 st
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24312
Karin Persson, trägravyr, "Det rövade horn", signerad, daterad 1939
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24310
Curt Hillfon, litografi, löst blad, signerad, numrerad 63/75
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24324
Jan Lundqvist, tusch, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24326
Rolf Dalin, blandteknik, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
24327
Ernst Norlind, grafiska blad, 2 st, 48x46 cm och mindre
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24325
Lars Orrskog, olja på duk, signerad
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24355
Walter Bengtsson, litografi, signerad, numrerad 78/260
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24356
Richard Carlsson, träsnitt, signerad, numrerad 51/120
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24357
Anna Filip, akvarell, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24358
Thomas Frisk, litografi, signerad, numrerad 173/250
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
24359
Ove Persson, litografi, signerad, numrerad, 275/360
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24360
Svend Nielsen, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24460
Sven Lindström, tavla , tenn, "Fjärilar"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
24465
Gunnar Larsson, litografi, signerad, numrerad 96/360
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24466
N Smirnov, olja på duk, "Motiv från Östhammar", signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24467
Lennart Aschenbrenner, litografi, signerad, numrerad 39/72
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24468
N Smirnov, olja på duk, "Blomster", signerad
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
24469
N Smirnov, olja på duk, "Lövskog", signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
24472
Oidentifierad konstnär, blandteknik, signerad, 123x47 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24495
Tryck på trä, 2 st, bl a efter Leonardo Da Vinci
Slutpris250 SEK
Värdering150 - 200 SEK
24531
Inramat canvastryck, "Mona Lisa"
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
24224
Stellan Mörner, (e.), tryck, 60x45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24150
P.S. Kröyer, (e.), tryck, 79x59 cm
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
24154
Ingvar Adamsson, litografi, 26/260, signerad, 64x55 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24157
Kjell-Åke Gerinder, etsning, signerad, 31x41 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24148
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 38x47 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24117
A Hazzelström, olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
24152
Släktträd, handmålat, fam. Hahmann, 1653-1955, 72x76
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
24155
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
24118
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24153
Oidentifierad konstnär, litografi, 116/410, signerad, 67x51 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24115
Sigvard Holmquist, olja på pannå, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK