Karljohans Utvalda (14/5)

Karljohans Utvalda (14/5)
Alvar Jonson, olja på duk, "Strandbild", signerad
24213
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kjell Sundberg, färglitografi, signerad, numrerad 71/195
24214
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jussi Taipaleenmäki, litografier, 8 st, signerade, numrerade
24189
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kent Wahlbeck, olja på duk, "Två figurer", signerad
24212
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 53x37 cm
24270
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Birger Simonsson, tryck
24297
Birger Simonsson, tryck
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Gustav Arne, olja på duk, signerad
24298
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
G.W. Hill, olja på duk, signerad
24299
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jörgen Fogelquist, färglitografi, signerad, numrerad 17/150
24301
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Inramade bilder från första världskriget, 3 st
24302
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Max Walter Svanberg, tryck, utgivet 1967
24303
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Max Walter Svanberg, signerat tryck, 2 st böcker
24304
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Max Walter Svanberg, tryck, 4 st, utgivna 1967
24305
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på pannå
24295
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kent Wahlbeck, handkolorerad litografi, signerad, numrerad 56/90
24309
Slutpris140 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nordens Flora, inramade tryck, 4 st
24311
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Karin Persson, trägravyr, "Det rövade horn", signerad, daterad 1939
24312
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Curt Hillfon, litografi, löst blad, signerad, numrerad 63/75
24310
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jan Lundqvist, tusch, signerad
24324
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rolf Dalin, blandteknik, signerad
24326
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ernst Norlind, grafiska blad, 2 st, 48x46 cm och mindre
24327
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lars Orrskog, olja på duk, signerad
24325
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Walter Bengtsson, litografi, signerad, numrerad 78/260
24355
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Richard Carlsson, träsnitt, signerad, numrerad 51/120
24356
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Anna Filip, akvarell, signerad
24357
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Thomas Frisk, litografi,  signerad, numrerad 173/250
24358
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ove Persson, litografi, signerad, numrerad, 275/360
24359
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Svend Nielsen, olja på duk, signerad
24360
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sven Lindström, tavla , tenn, "Fjärilar"
24460
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gunnar Larsson, litografi, signerad, numrerad 96/360
24465
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
N Smirnov, olja på duk, "Motiv från Östhammar", signerad
24466
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lennart Aschenbrenner, litografi, signerad, numrerad 39/72
24467
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
N Smirnov, olja på duk, "Blomster", signerad
24468
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
N Smirnov, olja på duk, "Lövskog", signerad
24469
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oidentifierad konstnär, blandteknik, signerad, 123x47 cm
24472
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tryck på trä, 2 st, bl a efter Leonardo Da Vinci
24495
Slutpris250 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Inramat canvastryck, "Mona Lisa"
24531
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Stellan Mörner, (e.), tryck, 60x45 cm
24224
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
P.S. Kröyer, (e.), tryck, 79x59 cm
24150
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Ingvar Adamsson, litografi, 26/260, signerad, 64x55 cm
24154
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kjell-Åke Gerinder, etsning, signerad, 31x41 cm
24157
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 38x47 cm
24148
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
A Hazzelström, olja på duk, signerad
24117
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Släktträd, handmålat, fam. Hahmann, 1653-1955, 72x76
24152
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
24155
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad
24118
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Oidentifierad konstnär, litografi, 116/410, signerad, 67x51 cm
24153
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sigvard Holmquist, olja på pannå, signerad
24115
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK