Starts: 20 Feb 2023 15:00Ends from: 5 Mar 2023 18:00
Karljohans Utvalda (5/3)
- GlasswareClear filters
21685
Tapio Wirkkala, servis, 21 delar, "Ultima Thule", Iittala
Final bid550 SEK
Est600 - 800 SEK
21710
Bertil Vallien, vinglas, 3 st, "Chateau", Kosta Boda
Final bid160 SEK
Est150 - 200 SEK
21720
Skålar, 2 st, Walterglas, högsta 12,5 cm
Est200 - 250 SEK
21729
Skål, glas, Boda Nova
Est150 - 200 SEK
21739
Martiniglas, 8+3 st
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
21761
Vaser, karaff, 3 delar, Boda Nova
Final bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
21764
Paul Kedelv, skål, "Coquille", signerad, Flygsfors
Final bid100 SEK
Est150 - 200 SEK
21808
Bringare, skål, 1900-talets första hälft, högsta 17 cm
Est150 - 200 SEK
21809
Göte Augustsson, vas, Ruda, höjd 14 cm
Final bid250 SEK
Est250 - 300 SEK
21870
Erika Lagerbielke, whiskyglas, 10 st, "Intermezzo", Orrefors
Final bid700 SEK
Est1,400 - 1,500 SEK
21873
Vinglas, 5 st, gultonad glasmassa, Ekenäs, höjd 14 cm
Final bid100 SEK
Est150 - 200 SEK
21872
Tumblerglas, 12 st, olika färger, Ekenäs, höjd 7 cm
Final bid450 SEK
Est350 - 400 SEK
21876
Glasservis, 25 delar, slipad dekor, (15+10 st)
Final bid250 SEK
Est250 - 300 SEK
21882
Cilla Persson, skål, Nybro, diameter 27,5 cm
Final bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
23026
Vinglas, 4 st, snapsglas, 8 st
Est200 - 300 SEK