Starts: 20 Feb 2023 15:00Ends from: 5 Mar 2023 18:00
Karljohans Utvalda (5/3)
21806
Brio, åsna på hjul, "Skotte", Stig Lindberg
Est250 - 300 SEK
21807
Tomtar, 5 st, terrakotta, högsta 19,5 cm
Final bid160 SEK
Est300 - 400 SEK
21789
Sture Johannesson, färglitografi, 74/300, signerad, 80x63 cm
Final bid1,600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
21801
Stenbordsduk, ca 180x130 cm
Final bid180 SEK
Est250 - 300 SEK
21808
Bringare, skål, 1900-talets första hälft, högsta 17 cm
Est150 - 200 SEK
21809
Göte Augustsson, vas, Ruda, höjd 14 cm
Final bid250 SEK
Est250 - 300 SEK
21810
Tallrikar, 6 st, med fiskmotiv, diameter 24,5 cm
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
21811
Kaffekanna, sockerskål, "Snöflinga", Rörstrand, högsta 21 cm
Est150 - 200 SEK
21812
Kamera, Yashica, Electro 35 GSN, med fodral
Final bid300 SEK
Est250 - 300 SEK
21813
Figuriner, glas, 3 st, bl a FM Konstglas, längsta 30 cm
Est250 - 300 SEK
21814
Teservis, 6 delar, Rörstrand, "Skåne"
Final bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
21816
Ljusstake, "Daldansen", Rörstrand, höjd 30 cm
Final bid120 SEK
Est150 - 200 SEK
21817
Väggklocka, Staiger, porslin
Final bid100 SEK
Est150 - 200 SEK
21818
Strindbergslampa, glas/metall, höjd 40 cm
Final bid350 SEK
Est250 - 300 SEK
21819
Bordslampa, Royal Copenhagen, höjd 47 cm
Est250 - 300 SEK
21820
Vägglampetter, ett par, gulmetall
Est150 - 200 SEK
21821
Bordslampa, gulmetall, märkt GMA, höjd 30 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
21822
Vinylsinglar, ett parti, 1960/70-tal
Final bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
21823
Vinylskivor, 50 st, svenskt, 1970/80-tal
Est250 - 300 SEK
21815
Mari Simmulson, vas och skål, Upsala Ekeby, högsta 25 cm
Final bid350 SEK
Est250 - 300 SEK
21824
Vinylskivor, 16 st, bl a Hep stars, The Osmonds, Beach Boys
Est250 - 300 SEK
21825
Läderportföljer, doktorsväska, 3 delar
Est200 - 300 SEK
21826
Matta, rölakan, 185x80 cm
Final bid350 SEK
Est250 - 300 SEK
21827
Barpallar, ett par, Ikea, höjd 75 cm
Est150 - 200 SEK
21828
Soffbord, med klaffar
Final bid350 SEK
Est250 - 300 SEK
21830
Bord, med Perstorpsskiva
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
21831
Bord, med klaffar, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est250 - 300 SEK
21832
Stol, klädd med tyg från Svenskt Tenn, Josef Frank
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
21833
Karmstol, 1950-tal
Final bid250 SEK
Est250 - 300 SEK
21834
Golvvaser, ett par, Kina, 1900-tal, höjd 77 cm
Final bid550 SEK
Est800 - 1,000 SEK
21829
Ett par stolar med bord, klädda med Jobs Handtryck
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
21836
Träpall, 18/1900-tal, höjd 28 cm
Final bid160 SEK
Est250 - 300 SEK
21839
Golvljusstake, smide, 1900-tal, smide, höjd 64 cm
Est200 - 300 SEK
21840
Margarin & sockerlådor, emaljlåda, längd ca 61 cm och mindre
Final bid250 SEK
Est250 - 300 SEK
21837
Stor koppargryta, höjd 24 cm, diameter 37 cm
Final bid250 SEK
Est250 - 300 SEK
21845
Gitarr, akustisk, Bo Wretling, Stockholm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
21846
Luftgevär, Diana 23, Tyskland, längd 96 cm
Final bid300 SEK
Est250 - 300 SEK
21847
Per-Olof Nilsson, etsning, 70/101, signerad, 32x40 cm
Est150 - 200 SEK
21848
Ernst Hällgren, etsning, signerad, 37x41 cm
Est250 - 300 SEK
21849
Hardy Strid, litografier, 30/200, 2 st, signerade, 34x48 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
21844
Gitarr, akustisk, Landola, Finland
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
21850
Carin Adler, litografi, 93/260, signerad, 36,5x46 cm
Final bid250 SEK
Est250 - 300 SEK
21851
Sigfrid Bengtsson, pastell, signerad, 42x52 cm
Final bid250 SEK
Est250 - 300 SEK
21852
Kerstin Lundberg-Stenman, litografi, 11/150, signerad, 66x49 cm
Est150 - 200 SEK
21853
Kerstin Lundberg-Stenman, litografi, 8/110, signerad, 72x35 cm
Est200 - 250 SEK
21854
Cylinderhatt, Tress London, i kartong
Final bid250 SEK
Est200 - 250 SEK
21855
Nattljusstakar, 5 st, mässing/malm, bl. a. Skultuna
Final bid500 SEK
Est350 - 400 SEK
21856
Figurin, kvinna, porslin, Tyskland, höjd 19 cm
Final bid160 SEK
Est200 - 250 SEK