21847 Per-Olof Nilsson, etsning, 70/101, signerad, 32x40 cm
Per-Olof Nilsson, etsning, "Från Stenbrottet", numrerad 70/101, signerad, mått med ram ca 32 x 40 cm
Estimate | 150 - 200 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 40 SEK |
Shipping Fee (from) | 270 SEK |
Per-Olof Nilsson (1946-) Sverige
In category Art
Svensk målare, grafiker och skulptör. Född 1946 i Halmstad. Utbildad vid Konstfack samt Konstakademien, båda i Stockholm. Hans verk finns idag i samlingarna hos bl. a. Moderna Museet, Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Konstmuseum samt British Museum.