Starts: 20 Feb 2023 15:00Ends from: 5 Mar 2023 18:00
Karljohans Utvalda (5/3)
23001
Karmstol, Gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid2,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
23011
Jakttroféer, 2 st, älg, monterade, bredd 84 cm och mindre
Est200 - 300 SEK
23012
Jakttrofé, Zebraskinn, 270x180 cm
Final bid1,600 SEK
Est3,000 - 3,500 SEK
23013
Väggmask, Afrika, skuret trä, höjd 66 cm
Est200 - 300 SEK
23014
Taklampa, gulmetall/glas, höjd 22 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
23015
Vägglampor, ett par, mässing/glas, Bergbom
Est200 - 300 SEK
23016
Lampfötter, parti, 8 st, vitglaserad keramik
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
23017
Kortspel, äldre 6 st, bl a Brio, Öbergs
Final bid100 SEK
Est150 - 200 SEK
23018
Vaser, kaffeburk, bl a Scandia Present, högsta 21,5 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
23019
Serveringsbricka, teak/glas, 5 delar, Karl Holmberg, Göteborg
Final bid100 SEK
Est150 - 200 SEK
23020
Hundar, ett par, porslin, höjd ca 19 cm
Final bid120 SEK
Est150 - 200 SEK
23021
Kaffeservis, 31 delar, stengods, Höganäs
Est200 - 300 SEK
23022
Teservis, 29 delar, Nittsjö
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
23025
Diverse keramik, 3 delar, bl a Delft, längd 16,5 cm och mindre
Est150 - 200 SEK
23026
Vinglas, 4 st, snapsglas, 8 st
Est200 - 300 SEK
23027
Alf Olsson, färglitografi, signerad, numrerad 95/300
Est200 - 250 SEK
23028
Ivar Johansson, olja på duk, signerad
Est200 - 300 SEK
23029
Brita af Klercker, teckning, signerad, 45x50 cm
Est200 - 300 SEK
23030
Brita af Klercker, teckning, signerad, 54x49 cm
Est200 - 300 SEK
23031
Mona Svärd, litografi, signerad, numrerad 25/25 ET
Est200 - 300 SEK
23032
Inger Kihlman, torrnålsetsning, EA, signerad, 47x44 cm
Est200 - 300 SEK
23033
Inger Kihlman, etsning, 282/400, signerad, 48x44 cm
Est200 - 300 SEK
23034
Inger Kihlman, etsning, 45/400, signerad, 49x45 cm
Est200 - 300 SEK
23035
Inger Kihlman, etsning, PT, signerad, 41x37 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
23036
Curt Fors, litografi, 74/170, signerad, 41x61 cm
Est200 - 300 SEK
23037
Lars J Haag, träsnitt, signerad, 28x35 cm
Est200 - 300 SEK
23038
Oidentifierad konstnär, blandteknik, signerad, 62x51 cm
Est200 - 300 SEK
23039
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 48x60 cm
Est200 - 300 SEK
23040
Lars Wellton, litografi, 346/350, signerad, 67x51 cm
Est200 - 300 SEK
23041
Oidentifierad konstnär, gouache, signerad, 74x54 cm
Est200 - 300 SEK
23042
Oidentifierad konstnär, olja på duk stilleben, signerad
Est200 - 300 SEK
23043
Lolle Jungberg, blandteknik, stilleben, signerad
Est200 - 300 SEK
23044
Oidentifierad konstnär, akvarell, signerad, 41x54 cm
Est200 - 300 SEK
23045
Andreas Björkman, akvarell, "Härslövs Ängar", signerad, 45x37 cm
Est200 - 300 SEK
23046
Gunnar Mossberg, olja på pannå, signerad, 45x37 cm
Est200 - 300 SEK
23047
Oidentifierad konstnär, torrnålsgravyr, signerad, 43x35 cm
Est200 - 300 SEK
23048
John Regnér, olja på pannå, signerad, 74x82 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
23050
Sparur, 2 st, Aktiebolaget Sparuret, högsta 24 cm
Final bid120 SEK
Est200 - 300 SEK
23051
Väggur, s.k. Amerikaur, tidigt 1900-tal, höjd 54 cm
Est200 - 300 SEK
23052
Böcker, militärhistoria, bl a WWII
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
23053
Träslöjd, 7 delar, signerat, bl a Söwe Konst, Ø 19 cm och mindre
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK