23046 Gunnar Mossberg, olja på pannå, signerad, 45x37 cm
Gunnar Mossberg, olja på pannå, "Hästkläppen Bruksvallarna", signerad, mått med ram ca 45 x 37 cm
Estimate | 200 - 300 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 40 SEK |
Shipping Fee (from) | 270 SEK |
Gunnar Mossberg (1903-1983) Sverige
In category Art
Gunnar Mossberg var en svensk målare, tecknare och grafiker född den 27 juni 1903 i Värnamo och avled den 17 oktober 1983 i Stockholm. Han studerade vid Konsthögskolan i Stockholm 1923-1928 och debuterade som konstnär 1927 på en utställning på Konstnärshuset i Stockholm.
Mossberg är känd för sina målningar och litografier av stadsmiljöer, landskap och porträtt. Han var också en framstående karikatyrist och illustratör och skapade bland annat omslag till bokserien "Piraten-klubben" av Hjalmar Bergman.
Mossbergs verk finns representerade i flera museer, bland annat Nationalmuseum, Moderna museet och Göteborgs konstmuseum. Han tilldelades bland annat Prins Eugen-medaljen 1974 och blev ledamot av Konstakademien 1966.