Kristian Holmqvist - Levnadskonstnären från Lund

Kristian Holmqvist var folkskoleläraren som vid sidan om sitt dagliga arbete vigde en stor del av livet åt konsten. Så pass mycket att han vid femtioårsåldern övergav yrket som lärare för att helt satsa på konstnärskapet.

Inkludera avslutade föremål
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, självporträtt, 27x35 cm
36916
Aktuellt bud120 SEK
Värdering600 - 700 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, självporträtt, 29x32 cm
36917
Startbud100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, 33x42 cm
36918
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad -46, 35x27 cm
36919
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, 44x35 cm
36920
Startbud100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, 43x48 cm
36921
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, 46x54 cm
36922
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad -48, 36x45 cm
36923
Aktuellt bud100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, akvarell, signerad, 54x45 cm
36924
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, 36x46 cm
36925
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad -47, 62x43 cm
36926
Startbud100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad -47, 50x61 cm
36928
Startbud100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad juli-aug 1950, 57x53 cm
36931
Startbud100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, nakenstudie, 40x50 cm
36932
Startbud100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, 66x66 cm
36933
Startbud100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på duk, nakenstudie, 97x66 cm
36935
Startbud100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, olja på pannå, signerad, daterad -51, 60x35 cm
36936
Startbud100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, relief, "Flicka från Leningrad", signerad, 25x58 cm
36937
Startbud100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, relief, "Framför spegeln", signerad, 29 x 52 cm
36938
Startbud100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, relief, trä, "Sibylla spår", signerad, 51x36 cm
36939
Startbud100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, relief, 39x40 cm
37019
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, skuret trä, höjd 46 cm
37020
Startbud100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 16 cm
37021
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skisser, 3 delar, trä/koppar, höjd 25 cm och mindre
37022
Startbud100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 27 cm
37023
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 14 cm
37024
Startbud100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, trä, signerad, höjd 18 cm
37025
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 24 cm
37026
Startbud100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 23 cm
37027
Startbud100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulpturer, 2 st, längd 26 cm och mindre
37028
Startbud100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, sten, signerad, höjd 14 cm
37029
Startbud100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skisser, 3 delar, längd 31,5 cm
37030
Aktuellt bud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 25 cm
37031
Startbud100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skisser, 2 delar, höjd 44 cm
37032
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, skuret trä, signerad, höjd 32 cm
37033
Aktuellt bud100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, relief, trä, signerad, 66x36 cm
37034
Aktuellt bud100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, trä, signerad, höjd 76 cm
37035
Startbud100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, skulptur, trä, signerad, höjd 82 cm
37036
Startbud100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, akvareller, 2 st, signerade, 42x52 cm
37038
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, akvareller, 2 st, signerade, 34,5x44,5 cm och mindre
37039
Startbud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
10d 1h
Kristian Holmqvist, akvareller, 2 st, signerade, 32x42 cm
37040
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
10d 2h
37041
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
10d 2h
Kristian Holmqvist, akvareller, 3 st, signerade, 47x37 cm
37042
Startbud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
10d 2h
Kristian Holmqvist, akvarellmonotypi, signerad, 67x52 cm
37043
Aktuellt bud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
10d 2h
Kristian Holmqvist, teckningar, 3 st, signerade, 50x65 cm
37044
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 2h
37045
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
10d 2h
Kristian Holmqvist, akvareller, 3 st, signerade, 69x50 cm och mindre
37046
Startbud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
10d 2h
Kristian Holmqvist, akvareller, 5 st, signerade, 40x30 cm och mindre
37047
Startbud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK