Karljohans Utvalda (25/6)
- AllaRensa filter
25362
Teservis, 14 delar, sannolikt Sydeuropa
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
25364
Gunilla Kumlin, serigrafi, 68/160, signerad, 65x80 cm
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
25366
Dalahäst, 1900-tal, höjd 15 cm
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
25363
Alexius Huber, serigrafi, 269/275, signerad, 40x64 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
25367
Keramik, 6 delar, högsta 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
25368
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 60x51 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
25369
Else Jensen, litografi, 230/275, signerad, 65x48 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
25370
Tomas Anagrius, bordslampa, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
25371
Bordslampor, 2 st, Pegama
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
25372
Servisdelar, 9 st, "Bengali", Rörstrand
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
25373
Karta över Ystad, efter äldre förlaga, 52x58 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
25374
Vagn Jacobsen, litografi, PT, signerad, 51x43 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
25375
Sven-Erik Johansson, litografi, 124/275, signerad, 59x50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
25377
Alexius Huber, serigrafi, 71/275, signerad, 52x68 cm
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 300 SEK
25378
Diverse porslin, 13 delar, största diameter 29 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
25379
Ladislav Kuklik, etsning, 50/80, signerad, 80x65 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
25376
Else Jensen, litografi, 253/275, signerad, 65x48 cm
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 300 SEK
25380
Teservis, 18 delar, Kina
Slutpris140 SEK
Värdering150 - 200 SEK
25365
Slutpris550 SEK
Värdering250 - 300 SEK
25381
Vaser, krus, fat, bl a Rosenthal, Rörstrand, majolika
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
25382
Oidentifierad konstnär, olja på duk, 38x26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
25383
Fat, skål, 3 delar, största diameter 37 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
25384
Magnus Krook, etsning, 79/100, signerad, 33x40 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
25385
Hans Larsson, litografi, 31/200, signerad, 31,5x25,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
25387
Äldre nautiska tryck, ett par, mahogny-ram, 37x50 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
25388
Simon Dittrich, litografi, 5342/10000, signerad, 43x57 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
25389
Bijouterier, keramik, porslin, ett parti
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
25390
Måns Heidvall, litografi, 54/70, signerad, 45x43 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
25391
Oidentifierad konstnär, litografi, 1/100, signerad, 62x82 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
25392
Ulf Hanse, glöggkolv, Signe Persson-Melin, 6 st skedar, Boda Nova
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
25393
Mat- och kaffeservis, 85 delar, "Maria-Theresia", Edelstein Bavaria
Slutpris250 SEK
Värdering600 - 800 SEK
25394
Diverse mässing/emalj, ytterfoder, husgeråd, bl. a. Kockums
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
25395
Blått glas, 24 delar, assietter, fat, ljuslyktor, m.m, bl. a. Iittala
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 400 SEK
25396
Kaffeservis, 20+1 delar, Wood & Sons, England
Slutpris120 SEK
Värdering500 - 600 SEK
25397
Bestickuppsättning, 84 delar, nysilver, GAB
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
25398
Diverse bestick, ca 70 delar, nysilver, rostfritt, bl. a. Nilsjohan, Gense
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
25399
Diverse nysilver, skål, ljusstake, kaffeservis, m.m.
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
25400
Diverse tenn, 5 delar, bl. a. kanna, ljusstakar
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
25401
Äldre nattljusstake, Österrike, ljuslykta, Iittala
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
25402
Taklampa, gulmetall/prismor, röd kupa, Ø 50 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
25403
Tidningskorg, flätade korgar, 5 delar
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
25404
Gjutjärnsgrytor, 2 st, Kockums, 6 liter och mindre
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
25405
Påskägg, 18 st, kartong/papper, 1900-tal, 18 cm och mindre
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
25406
Glasservis, 22 delar, etsad dekor
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
25407
Dockbadrum, Barbie-skala, 80-tal, Fuchs, Västtyskland
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
25408
Matservis, 52 delar, "Maria", Rosenthal, Tyskland
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
25409
Äldre servisdelar, 10 st, flintgods, T&H Colditz, Tyskland
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
25410
Hinkar, 2 st, rostfritt stål, 12/15 liter
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 250 SEK