37091 Kristian Holmqvist, relief, 1/5, lergods, signerad, höjd 38 cm

37091a_8dd068ae1834f59_med.jpeg
  • 37091a_8dd068ae1834f59_sm.jpeg
  • 37091b_8dd068ae6ad29db_sm.jpeg
  • 37091c_8dd068aec703346_sm.jpeg
  • 37091d_8dd068aef514d03_sm.jpeg
  • 37091e_8dd068af0ed6b6b_sm.jpeg
  • 37091f_8dd068af215afd6_sm.jpeg
  • 37091g_8dd068af3a0cd91_sm.jpeg
  • 37091h_8dd068af9c856ca_sm.jpeg

Kristian Holmqvist, relief, terrakotta, kurtiserande par, numrerat 1/5 ex, monogramsignerad KH, daterad 1978, mått ca 30 x 38 cm

  • Skick:Avslag, framförallt på reliefens vänstra sida
  • Proveniens:Konstnärens kvarlåtenskap

Värdering300 - 400 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)330 SEK

Kristian Holmqvist (1928-2015)

Karl Kristian Holmqvist, född 5 juni 1928 i Lund, död där 17 februari 2015, var en svensk lärare och konstnär. Han utbildade sig till folkskollärare men övergav lärarbanan vid 50 års ålder. Därefter ägnade han sig på heltid åt konstnärlig verksamhet såsom teckning, måleri och skulptur.