37038 Kristian Holmqvist, akvareller, 2 st, signerade, 42x52 cm
Kristian Holmqvist, akvareller, 2 st, "Improvisation 2", "Burnt Sienna, Raw Sienna, Burnt Umber, Raw Umber, Neutral Tint, 1:02.09.2000", signerade, mått med ram ca 42 x 52 cm
- Proveniens:Konstnärens kvarlåtenskap
Värdering | 200 - 250 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |
Fraktavgift (från) | 270 SEK |
Kristian Holmqvist (1928-2015)
Karl Kristian Holmqvist, född 5 juni 1928 i Lund, död där 17 februari 2015, var en svensk lärare och konstnär. Han utbildade sig till folkskollärare men övergav lärarbanan vid 50 års ålder. Därefter ägnade han sig på heltid åt konstnärlig verksamhet såsom teckning, måleri och skulptur.