Starts: 1 Oct 2023 19:00Ends from: 15 Oct 2023 17:00
Karljohans Utvalda (15/10)
- Art and GraphicsClear filters
27485
Gino Severini, tuschteckning, signerad, 22,5x19,5 cm
Final bid4,700 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
27429
Ernst Norlind, litografi, "Fransiscus och hjort", signerad
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
27432
Grafiska blad, ett parti, bl a Gerhard Karlmark, Bo Cronquist
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
27446
Poul Kjaerholm, utställningsaffisch, Louisiana
Final bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
27450
Henri Matisse, utställningsaffisch
Final bid140 SEK
Est250 - 300 SEK
27456
Carl Magnus, litografi, signerad, numrerad 85/125
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
27466
Theodor Jönsson, blandteknik, signerad, daterad 1957
Final bid200 SEK
Est500 - 600 SEK
27468
Hjalmar Lindblom, olja på duk, "Fiskeläge", signerad
Est300 - 400 SEK
27476
Albert Larsson, olja på duk, landskapsmotiv, signerad
Final bid200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
27483
Pieter Bruegel, efter, etsningar, 7 st, "De sju dödssynderna"
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
27469
Stig Wernheden, olja på duk, signerad
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
27484
Gudrun Bartels, textilkonstverk, 2 st, signerade
Est300 - 400 SEK
27467
Gerhard Karlmark, olja på pannå, motiv med höstackar, signerad
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
27477
Final bid650 SEK
Est600 - 800 SEK
27488
Hans Larsson, litografi, signerad
Est300 - 400 SEK
27489
Gerhard Karlmark, litografi, signerad
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
27491
Oidentifierad konstnär, akryl på duk, "Inferno", signerad "Margu", daterad -20
Est300 - 400 SEK
27492
Fabian Lundqvist, litografi, signerad
Final bid180 SEK
Est200 - 300 SEK
27493
Per Löfgren, litografi, signerad, E.A, II/V
Est300 - 400 SEK
27548
Bert Johnny Nilsson, komposition, signerad, numrerad 119/150
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
27549
Anita C Johansson, komposition, signerad
Est300 - 400 SEK
27550
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
27537
Ulrica Hydman-Vallien, litografi 236/290, 48,5x66 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
27538
Ulrica Hydman-Vallien, litografi, 28/290, signerad, 47x59 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
27539
Jorgo Krallis, etsning, 2/30, signerad, 55x75 cm
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
27603
Stjärnkarta, 1980-tal, Esselte, 100x70 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 250 SEK
27600
Friedensreich hundertwasser, tryck, 34x39 cm
Final bid400 SEK
Est250 - 300 SEK
27607
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 85x65 cm
Final bid180 SEK
Est400 - 500 SEK
27609
Alexius Huber, relief, signerad, numrerad 114/250
Final bid120 SEK
Est400 - 500 SEK
27663
Uno Svensson, litografi, signerad, numrerad 5/90
Est300 - 400 SEK
27665
Oidentifierad konstnär, litografi, signerad
Final bid120 SEK
27664
Curt Hillfon, litografi, signerad, H.C.
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
27694
Skolplansch, fåglar, 102x75 cm
Final bid160 SEK
Est250 - 300 SEK
27696
Skolplansch, räv, 102x75 cm
Final bid400 SEK
Est250 - 300 SEK
27697
Skolplansch, gam, 77x103 cm
Est250 - 300 SEK
27698
Skolplanscher, 2 st, mått, 70x50 cm
Final bid100 SEK
Est150 - 200 SEK
27700
Skolplansch, växternas liv, 70x100 cm
Final bid180 SEK
Est250 - 300 SEK
27699
Skolplansch, dubbelsidig, bl. a. potatisväxter, 92x70 cm
Final bid160 SEK
Est200 - 250 SEK
27693
Skolkarta, sjärnhimmel, bredd 123 cm
Final bid3,300 SEK
Est250 - 300 SEK
27762
Francis De Lassus Saint-Genies, inramat tryck
Est150 - 200 SEK
27874
Curt Hillfon, litografi, numrerad, signerad, 40x53 cm
Est300 - 400 SEK
27875
Final bid120 SEK
Est400 - 500 SEK
27281
Est300 - 400 SEK
27270
Est300 - 400 SEK
27265
Inger Kihlman, torrnålsgravyr, provtryck, signerad
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
27298
Axel Tallberg, etsningar, 3 st
Est300 - 400 SEK
27174
Björn Wiinblad, tryck, 53x145 cm
Est250 - 300 SEK
27228
Est200 - 300 SEK