21861 Gripsholmsfåtölj, trä/textil, 1700-tal
Gripsholmsfåtölj, ca 1700-talets senare hälft, senare bemålad vit, uppskattningsvis över två tidigare färglager, sittdynans och armstödens klädsel sannolikt original, senare förstärkningar med skruv
- Skick:Konstruktionen ranglig, svagt bakåtlutande, klädsel med solbleknad/hål, nersutten
Värdering | 4 000 - 5 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |