21848 Ernst Hällgren, etsning, signerad, 37x41 cm
Ernst Hällgren, etsning, "Rådmansgatan", signerad, mått med ram ca 37 x 41 cm
Värdering | 250 - 300 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |
Fraktavgift (från) | 270 SEK |
Ernst Hällgren (1889-1944) Sverige
Ernst Viktor Hällgren. Svensk grafiker. Född 1889 i Stockholm, död 1944 i Ludvika. Studerade 1908-12 vid Konsthögskolan, senare också vid Axel Tallbergs Etsningsskola. Studieresor gjordes till England, Tyskland samt Frankrike. Hans verk finns idag representerade hos bl. a. Nationalmuseum, Kungliga Biblioteket och Kalmar Konstmuseum.