26832 Matservis, 68 delar, "Exotiska fåglar", Rosenthal

26832a_8dbabddcf97eff5_med.jpeg
  • 26832a_8dbabddcf97eff5_sm.jpeg
  • 26832b_8dbabddcf36684d_sm.jpeg
  • 26832c_8dbabddcf87019b_sm.jpeg
  • 26832d_8dbabddce02099c_sm.jpeg
  • 26832e_8dbabddce2e1197_sm.jpeg
  • 26832f_8dbabddcf739ca6_sm.jpeg
  • 26832g_8dbabddce5a91cc_sm.jpeg
  • 26832h_8dbabddce329d49_sm.jpeg
  • 26832i_8dbabddce3aa08b_sm.jpeg
  • 26832j_8dbabddce2b5be9_sm.jpeg

Matservis, 68 delar, dekor med fasan, påfågel och papegoja, dekorelement även i relief, Rosenthal Tyskland

Mattallrikar, 18 st, diameter ca 26 cm

Djupa tallrikar, 11 st, diameter ca 25 cm

Förrättstallrikar, 12 st, diameter ca 22 cm

Assietter, 13 st, diameter ca 17 cm

Serveringsfat, längd ca 43 cm

Serveeringsfat, 2 st, längd ca 37 cm

Serveringsgat, längd ca 32 cm

Serveringsfat, 3 st, längd ca 25 cm

Serveringsskål med hänkar, 2 st, längd ca 26 cm

Kvadratisk serveringsskål, 2 st, mått ca 27 x 27 cm

Såssnipa, höjd ca 11,5 cm

Vattenkanna, höjd ca 20 cm

Karott med lock, längd ca 36 cm

  • Skick:Bruksslitage, vissa delar med något slitage på gulddekor, största serveringsfat med nagg

Värdering2 500 - 3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK