26832 Matservis, 68 delar, "Exotiska fåglar", Rosenthal
Matservis, 68 delar, dekor med fasan, påfågel och papegoja, dekorelement även i relief, Rosenthal Tyskland
Mattallrikar, 18 st, diameter ca 26 cm
Djupa tallrikar, 11 st, diameter ca 25 cm
Förrättstallrikar, 12 st, diameter ca 22 cm
Assietter, 13 st, diameter ca 17 cm
Serveringsfat, längd ca 43 cm
Serveeringsfat, 2 st, längd ca 37 cm
Serveringsgat, längd ca 32 cm
Serveringsfat, 3 st, längd ca 25 cm
Serveringsskål med hänkar, 2 st, längd ca 26 cm
Kvadratisk serveringsskål, 2 st, mått ca 27 x 27 cm
Såssnipa, höjd ca 11,5 cm
Vattenkanna, höjd ca 20 cm
Karott med lock, längd ca 36 cm
- Skick:Bruksslitage, vissa delar med något slitage på gulddekor, största serveringsfat med nagg
Värdering | 2 500 - 3 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |