Karljohans Utvalda (25/6)

Karljohans Utvalda (25/6)
Väggskåp, furu, mindre, höjd 37 cm
25412
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Figurin, porslin, nakenstudie, Wallendorf, Tyskland
25413
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Figuriner, 2 st, porslin, bl. a. Schaubach Kunst, Tyskland
25414
Slutpris160 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sill- och smörburk, Deco Hälsingborg, Ø 10 cm
25415
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Vallien, skål, signerad, Boda, höjd ca 13 cm
25416
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Vaser, ljusstakar, bl. a. Iittala, Royal Copenhagen, m. m.
25417
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Vas, krus, mässing/malm, 2 st, höjd 14 cm och mindre
25418
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Johan Fredrik Werrenrath, ljusstakar, ett par, tenn, 1800-tal, höjd 11 cm
25419
Slutpris450 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Bertil Vallien, flaska, "Satellite", Artist Collection, Kosta Boda, höjd 41 cm
25483
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bertil Vallien, vas, "Satellite", Artist Collection, Kosta Boda, höjd 29 cm
25484
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bertil Vallien, pokal, "Satellite", Artist Collection, Kosta Boda, höjd 17,5 cm
25485
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pierre Forssell, ljusstakar, 3 st, "Tulpan", Skultuna
25411
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Bertil Vallien, skål, "Satellite", Artist Collection, Kosta Boda, diameter 21,5 cm
25486
Slutpris550 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bertil Vallien, skål, "Satellite", Artist Collection, Kosta Boda, diameter 15,5 cm
25487
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fernando Maza, färglitografier, 2 st, signerade, numrerade
24864
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Anders Kjellén, akvarell, signerad, 40x30 cm
24908
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nils Möller, litografi, signerad
24867
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Helga Nilson, olja på pannå, blomsterstilleben, signerad
25075
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggrelief, fisk, Andersson & Johansson, Höganäs
25008
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Figurin, "Man och kvinna", höjd 31 cm
24977
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Krus, skål, 3 delar, Höganäs, Rögild
24929
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, stilleben
25200
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Figurin, Gräfenthal, Tyskland, höjd 15,5 cm
24985
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Oidentifierad konstnär, träsnitt, 24/80, signerad, 39x28 cm
24899
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Vas, glas, höjd 28 cm
24976
Vas, glas, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Ölglas, 6 st, Sea, höjd 16 cm
25016
Ölglas, 6 st, Sea, höjd 16 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Äldre lampkupor, 4 st, diameter 22 cm
24778
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Gösta Lindqvist, grafiska blad, 2 st, signerade, 62x52 cm och mindre
24992
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Alex Nilsson, olja på duk, signerad, 64x53 cm
24911
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oidentifierad konstnär, akryl på pannå, signerad, 46x54 cm
24918
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 7 st, bl a Klosterkeramik, högsta 22 cm
25023
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Biblioteksbord, ek, barockstil, Ø 94 cm
25163
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dricksglas, 8 st, Royal krona
24876
Dricksglas, 8 st, Royal krona
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gustav Holgersen, teckning, signerad, 35x44 cm
24889
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Bente Bjerregaard, litografi, 18/175, signerad, 50x43 cm
24907
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Diverse porslin, 17 delar, Rörstrand, Arabia, Gustavsberg, m.m.
25037
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Taklampa, art deco, 5-armad, diameter 64 cm
24777
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Alex Nilsson, olja på duk, signerad, 58x36 cm
24900
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Alex Nilsson, akvarell, signerad, 52x52 cm
24910
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på duk
24998
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Servisdelar, 7 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen
25073
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Ragnar Wollschläger. litografi, signerad, numrerad 210/225
24996
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Porslin, 5 delar, majolika, högsta 20 cm
24766
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, metall, grönt glas
24779
Taklampa, metall, grönt glas
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Alex Nilsson, akvarell, signerad, 53x43 cm
24914
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, stadsmotiv
24999
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vägglampor, ett par, gulmetall och glas
24774
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Alex Nilsson, akvarell, signerad, 64x53 cm
24917
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK