Karljohans Utvalda (25/6)
- AllaRensa filter
25412
Väggskåp, furu, mindre, höjd 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
25413
Figurin, porslin, nakenstudie, Wallendorf, Tyskland
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
25414
Figuriner, 2 st, porslin, bl. a. Schaubach Kunst, Tyskland
Slutpris160 SEK
Värdering500 - 600 SEK
25415
Sill- och smörburk, Deco Hälsingborg, Ø 10 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
25416
Bertil Vallien, skål, signerad, Boda, höjd ca 13 cm
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 250 SEK
25417
Vaser, ljusstakar, bl. a. Iittala, Royal Copenhagen, m. m.
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 250 SEK
25418
Vas, krus, mässing/malm, 2 st, höjd 14 cm och mindre
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
25419
Johan Fredrik Werrenrath, ljusstakar, ett par, tenn, 1800-tal, höjd 11 cm
Slutpris450 SEK
Värdering250 - 300 SEK
25483
Bertil Vallien, flaska, "Satellite", Artist Collection, Kosta Boda, höjd 41 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
25484
Bertil Vallien, vas, "Satellite", Artist Collection, Kosta Boda, höjd 29 cm
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
25485
Bertil Vallien, pokal, "Satellite", Artist Collection, Kosta Boda, höjd 17,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
25411
Pierre Forssell, ljusstakar, 3 st, "Tulpan", Skultuna
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
25486
Bertil Vallien, skål, "Satellite", Artist Collection, Kosta Boda, diameter 21,5 cm
Slutpris550 SEK
Värdering600 - 800 SEK
25487
Bertil Vallien, skål, "Satellite", Artist Collection, Kosta Boda, diameter 15,5 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24864
Fernando Maza, färglitografier, 2 st, signerade, numrerade
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
24908
Anders Kjellén, akvarell, signerad, 40x30 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24867
Nils Möller, litografi, signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
25075
Helga Nilson, olja på pannå, blomsterstilleben, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
25008
Väggrelief, fisk, Andersson & Johansson, Höganäs
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24977
Figurin, "Man och kvinna", höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24929
Krus, skål, 3 delar, Höganäs, Rögild
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
25200
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, stilleben
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 300 SEK
24985
Figurin, Gräfenthal, Tyskland, höjd 15,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24899
Oidentifierad konstnär, träsnitt, 24/80, signerad, 39x28 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
24976
Vas, glas, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
25016
Ölglas, 6 st, Sea, höjd 16 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
24778
Äldre lampkupor, 4 st, diameter 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
24992
Gösta Lindqvist, grafiska blad, 2 st, signerade, 62x52 cm och mindre
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24911
Alex Nilsson, olja på duk, signerad, 64x53 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24918
Oidentifierad konstnär, akryl på pannå, signerad, 46x54 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
25023
Figuriner, 7 st, bl a Klosterkeramik, högsta 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
25163
Biblioteksbord, ek, barockstil, Ø 94 cm
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24876
Dricksglas, 8 st, Royal krona
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
24889
Gustav Holgersen, teckning, signerad, 35x44 cm
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
24907
Bente Bjerregaard, litografi, 18/175, signerad, 50x43 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
25037
Diverse porslin, 17 delar, Rörstrand, Arabia, Gustavsberg, m.m.
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
24777
Taklampa, art deco, 5-armad, diameter 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24900
Alex Nilsson, olja på duk, signerad, 58x36 cm
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
24910
Alex Nilsson, akvarell, signerad, 52x52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24998
Oidentifierad konstnär, olja på duk
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
25073
Servisdelar, 7 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
24996
Ragnar Wollschläger. litografi, signerad, numrerad 210/225
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
24766
Porslin, 5 delar, majolika, högsta 20 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
24779
Taklampa, metall, grönt glas
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24914
Alex Nilsson, akvarell, signerad, 53x43 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
24999
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, stadsmotiv
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
24774
Vägglampor, ett par, gulmetall och glas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
24917
Alex Nilsson, akvarell, signerad, 64x53 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK