Karljohans Utvalda (30/4)

Karljohans Utvalda (30/4)
Ulrica Hydman-Vallien, skål, ljuslykta, bl a Caramba, Ø 27,5 cm och mindre
23983
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Charles Sorlier, efter Marc Chagall, litografiskt tryck, 35x44 cm
23988
Slutpris200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bricka, nysilver, England, 37x25 cm
23989
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordstabletter, servettringar, 6 delar, "Virrvarr", Sassabrassa
23990
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvljusstake, malm, höjd 60 cm
23991
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Askfat, golvmodell, gjutjärn och borstat stål, höjd 59 cm
23994
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsuppsättning, nysilver, GAB, höjd 28 cm
24030
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armbandsur, 4 st, herr/dam, bl a Certina, Revue
24032
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kapsylöppnare, 10 st, Coca-Cola, ca 1900-talets mitt
24033
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Ljusstakar, ett par, silver, Guldaktiebolaget
24035
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsur, quartz, SKF, höjd 11 cm
24036
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Flakmoped, Puch Packy, 3-växlad, helrenoverad
24037
Slutpris29 000 SEK
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Burkar, ett par, silver, signatur GF, 1830
24034
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Piedestal, trä, höjd 54 cm
24046
Piedestal, trä, höjd 54 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sittpuff, läder, diameter 40 cm, höjd 22 cm
24047
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Altarljusstake, gulmetall, höjd 44 cm
24048
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dromedar, läder, höjd 67 cm
24049
Dromedar, läder, höjd 67 cm
Slutpris550 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Taklampa, Ringus, glas och metall
24052
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skylt, koppar, "Gahns Tvålar, med gulddekor, 1910-tal
24054
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampor, 2 st, högsta 35 cm
24056
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Speglar, 2 st, guldfärgad ram, största 38x41 cm
24057
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ring, 18k vitguld, med diamant, vikt 2,1 gram
24058
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Inger Kihlman, etsning, "Blommande Äppelträd", signerad, numrerad 154/200
24059
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Siri Kivilinna, akvarell, "Skärgårdsmotiv", signerad
24060
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gerhard Nordström, etsning, ur Pompeji-serien, signerad
24061
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sune Rudnert, färglitografi, signerad, numrerad 194/260
24062
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Anne Grete Anshelm, blandteknik, "Femme fatale", signerad
24063
Slutpris180 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Anders Österlin, färglitografi, signerad, numrerad 140/395
24064
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jaktkniv, Ray Cover, längd 20 cm
24069
Slutpris650 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Leif Kander, färglitografi, signerad, numrerad 136/240
24070
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Alain Soucasse, etsning, "Körsbär", signerad, numrerad 61/100
24065
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lundberg, färgetsning, "Splittring", signerad, numrerad 11/20
24071
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Knut Grane, färgseriegrafi, signerad, numrerad 78/250
24068
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lennart Rosensohn, etsning, Etat II, signerad, 7/25
24072
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gunnar Pettersson, färglitografi, signerad, numrerad 263/380
24073
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Zdenka Rusova, färgetsning, signerad, numrerad 1/400
24074
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bengt Olson, färglitografi, signerad, numrerad 1/250
24076
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Ole Ahlberg färglitografi, signerad, numrerad 19/135
24080
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Robert E Olson, färglitografier, 3 st, signerade, numrerade 61/300
24081
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Oidentifierad konstnär, emalj på koppar, "Kvinna med barn", signerad
24082
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lennart Jönsson, blandteknik, signerad
24083
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hasse Andersson, litografier, 2 st, signerade, numrerade /250
24084
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Philip Von Schantz, mapp, Posten 2000
24085
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Armbandsur/fickur, 4 delar, Ryssland, bl. a. Slava
24087
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 700 SEK
Mynt, 1 kr, 141 st, 40% silver
24089
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Mynt, 2 kr, 51 st, 40% silver
24090
Mynt, 2 kr, 51 st, 40% silver
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Kristallplafond, mässing/prismor, Ø 50 cm
24091
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mynt, 1 kr, 222 st, 80% silver
24088
Slutpris9 000 SEK
Värdering7 000 - 7 500 SEK