31630 Fickur, 52 mm, silver, dag/datumvisning, 1700-tal
Fickur, 52 mm, spindelgång, nyckeldragare, boett i silver, urtavla i ciselerad mässing, tre mindre urtavlor i vit emalj med målade index, dessa presenterar tid, dag och datum, dagskiva med fransk text, synlig balans under separat glas, ca 1790-tal, kommer med kedja i silver, längd ca 32 cm, samt nyckel med karneol
- Skick:Tillsynes fungerande, visare saknas på nedre tavlan, obetydliga nagg på emalj
- Storlek:52 mm
Värdering | 5 000 - 6 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |
Fraktavgift (från) | 180 SEK |