25408 Matservis, 52 delar, "Maria", Rosenthal, Tyskland

25408a_8db68c3a43db0af_med.jpeg
  • 25408a_8db68c3a43db0af_sm.jpeg
  • 25408b_8db68c3a48192f4_sm.jpeg
  • 25408c_8db68c3a5d6b8d3_sm.jpeg
  • 25408d_8db68c39fe37d3c_sm.jpeg
  • 25408e_8db68c397f77eec_sm.jpeg

Matservis, 52 delar, "Maria", porslin, dekor i relief, Rosenthal, Tyskland

Mattallrikar, 10 st, diameter ca 24,5 cm

Förrättstallrikar, 12 st diameter ca 21,5 cm

Assietter, 11 st, diameter ca 17,5 cm

Djupa tallrikar, 12 st, diameter ca 22 cm

Serveringsfat, 4 st, mått ca 38 x 24 cm och mindre

Serveringsskålar, ett par, diameter ca 23,5 cm

Såssnipa, höjd ca 10 cm

  • Condition:Bruksslitage, mattallrikar med hårdare slitage samt någon del med lättare missfärgning, en assiett med mindre nagg, en djup tallrik med spricka

Estimate1,500 - 2,000 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)22.5%
Hammer Fee (inc. VAT)40 SEK