Starts: 17 Nov 2024 20:00Ends from: 1 Dec 2024 18:00
Kristian Holmqvist - Levnadskonstnären från Lund
Kristian Holmqvist var folkskoleläraren som vid sidan om sitt dagliga arbete vigde en stor del av livet åt konsten. Så pass mycket att han vid femtioårsåldern övergav yrket som lärare för att helt satsa på konstnärskapet.
- Art and GraphicsClear filters
37048
Kristian Holmqvist, akvareller, 5 st, signerade, 40x50 cm och mindre
Starting bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
37049
Kristian Holmqvist, akvarell signerad, 45x45 cm och mindre
Starting bid100 SEK
Est150 - 200 SEK
37050
Kristian Holmqvist, akvareller, 6 st, signerade, 54x43 cm och mindre
Current bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
37051
Kristian Holmqvist, akvareller, 7 st, signerade, 50x35 cm och mindre
Starting bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
37052
Kristian Holmqvist, akvareller, 6 st, signerade, 40,5x30 cm och mindre
Current bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
37053
Kristian Holmqvist, akvareller, 6 st, signerade, 55x38 cm och mindre
Current bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
37054
Kristian Holmqvist, akvareller, 6 st, signerade, 30x40 cm och mindre
Current bid100 SEK
Est250 - 300 SEK
37078
Kristian Holmqvist, träskuren relief, "A Ma Femme", signerad, 31x53 cm
Current bid100 SEK
Est600 - 800 SEK
37091
Kristian Holmqvist, relief, 1/5, lergods, signerad, höjd 38 cm
Current bid100 SEK
Est300 - 400 SEK