37026 Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 24 cm
Kristian Holmqvist, skulptur i form av sittande man, terrakotta, signerad, daterad 1981, höjd 24 cm
- Condition:Brännspricka, mindre avslag
- Provenance:Konstnärens kvarlåtenskap
Estimate | 500 - 600 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 40 SEK |
Shipping Fee (from) | 330 SEK |
Kristian Holmqvist (1928-2015)
In category Art
Karl Kristian Holmqvist, född 5 juni 1928 i Lund, död där 17 februari 2015, var en svensk lärare och konstnär. Han utbildade sig till folkskollärare men övergav lärarbanan vid 50 års ålder. Därefter ägnade han sig på heltid åt konstnärlig verksamhet såsom teckning, måleri och skulptur.