37021 Kristian Holmqvist, skulptur, terrakotta, signerad, höjd 16 cm

37021a_8dd0690ac6782c1_med.jpeg
  • 37021a_8dd0690ac6782c1_sm.jpeg
  • 37021b_8dd0690adfd7328_sm.jpeg
  • 37021c_8dd0690af201a6d_sm.jpeg
  • 37021d_8dd0690afde9d64_sm.jpeg
  • 37021e_8dd0690b0b450f8_sm.jpeg
  • 37021f_8dd0690b213753f_sm.jpeg
  • 37021g_8dd0690b3016f4c_sm.jpeg

Kristian Holmqvist, skulptur i form av sittande man, delvis förgylld terrakotta, signerad, höjd 16 cm

  • Provenance:Konstnärens kvarlåtenskap

Estimate300 - 400 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)22.5%
Hammer Fee (inc. VAT)40 SEK
Shipping Fee (from)270 SEK

Kristian Holmqvist (1928-2015)

In category Art
Karl Kristian Holmqvist, född 5 juni 1928 i Lund, död där 17 februari 2015, var en svensk lärare och konstnär. Han utbildade sig till folkskollärare men övergav lärarbanan vid 50 års ålder. Därefter ägnade han sig på heltid åt konstnärlig verksamhet såsom teckning, måleri och skulptur.