37040 Kristian Holmqvist, akvareller, 2 st, signerade, 32x42 cm

37040a_8dd06f4f53f66aa_med.jpeg
  • 37040a_8dd06f4f53f66aa_sm.jpeg
  • 37040a_8dd068ded4e88b9_sm.jpeg
  • 37040b_8dd068dee2333aa_sm.jpeg
  • 37040c_8dd068deeeaafca_sm.jpeg
  • 37040d_8dd068defba16ea_sm.jpeg

Kristian Holmqvist, akvareller, 2 st, "Jordblomma 9 juli 2000", "1:12.07.2000", signerade, mått med ram ca 32 x 42 cm

  • Provenance:Konstnärens kvarlåtenskap

Estimate200 - 250 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)22.5%
Hammer Fee (inc. VAT)40 SEK
Shipping Fee (from)270 SEK

Kristian Holmqvist (1928-2015)

In category Art
Karl Kristian Holmqvist, född 5 juni 1928 i Lund, död där 17 februari 2015, var en svensk lärare och konstnär. Han utbildade sig till folkskollärare men övergav lärarbanan vid 50 års ålder. Därefter ägnade han sig på heltid åt konstnärlig verksamhet såsom teckning, måleri och skulptur.