33619 Matservis, 68 delar, flintgods, tidigt 1900-tal, Gustavsberg

33619a_8dca7ed09b6196b_med.jpeg
  • 33619a_8dca7ed09b6196b_sm.jpeg
  • 33619b_8dca7ed0df6567b_sm.jpeg
  • 33619c_8dca7ed12073efc_sm.jpeg
  • 33619d_8dca7ed15e55ec2_sm.jpeg
  • 33619e_8dca7ed1a03b301_sm.jpeg
  • 33619f_8dca7ed1de06326_sm.jpeg

Matservis, 68 delar, flintgods, brätte med dekor i blått och guld, tidigt 1900-tal, Gustavsberg

24 st mattallrikar, diameter 23,5 cm

11 st djupa tallrikar, diameter 24 cm

22 st assietter, diameter 19 cm

11 st serveringsdelar, bl. a. karott med lock, kanna, flertalet serveringsfat, m.m.

  • Condition:Överlag för åldern gott skick, ca 10 delar med tydligare missfärgning, enstaka del med nagg

Estimate1,000 - 1,200 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)22.5%
Hammer Fee (inc. VAT)40 SEK