31523 Zenith, "Saurer", tank, 25,5x31 mm, rostfritt stål, 30/40-tal
Herrarmbandsur, Zenith "Saurer", tank, 25,5x31 mm, rostfritt stål, ca 1930/40-tal
Ca 25,5x31 mm exkl. krona (38 mm lug-to-lug), rostfritt stål, klämboett, boettens sida märkt "Saurer", plexiglas
Ljus urtavla märkt med Saurers logotyp, målade arabiska index, subsekund kl. 6, guldfärgade visare
Manuellt, kaliber Zenith 106
Brunt läderband, 22 mm, ej original
8250060
Kuriosa
Saurer var en Schweizisk fordonstillverkare av, främst, bussar. Se sida 168 i Manfred Rösslers bok "Zenith - Swiss watch manufacture since 1865" för exempel på modellen
- Condition:Ej fungerande, bruksslitage, tvättad och smutsig urtavla, boett med skador
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 40 SEK |
Shipping Fee (from) | 180 SEK |