29917 Schackbräde, marmor, "Pietra Dura", 1800-tal, Italien

29917a_8dc235718291557_med.jpeg
  • 29917a_8dc235718291557_sm.jpeg
  • 29917b_8dc235719b6309a_sm.jpeg
  • 29917c_8dc23571b11ea05_sm.jpeg
  • 29917d_8dc23571c726ac0_sm.jpeg
  • 29917e_8dc23571dba035f_sm.jpeg
  • 29917f_8dc2334c6f0516b_sm.jpeg
  • 29917g_8dc23571f3fffcd_sm.jpeg

Schackbräde med benställning, marmor, s.k. "Pietra Dura", omgivet av svartmålad träram, ca sent 1800-tal, Italien, benställning i guleloxerad metall kompletterad under 1900-talets andra hälft

Brädets mått 46,5 x 46,5 cm

Benställning ca 46 x 46 x 46 cm

  • Condition:Åldersrelaterat slitage, skav, obetydliga avslag på skivans stenar, benställning saknar två gummidistanser

Estimate4,000 - 5,000 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)22.5%
Hammer Fee (inc. VAT)40 SEK