Starts: 1 Oct 2023 19:00Ends from: 15 Oct 2023 17:00
Karljohans Utvalda (15/10)
27458
Takfotogenlampa, majolika, Ø 48 cm
Final bid350 SEK
Est600 - 800 SEK
27463
Foton, ett parti, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
27466
Theodor Jönsson, blandteknik, signerad, daterad 1957
Final bid200 SEK
Est500 - 600 SEK
27468
Hjalmar Lindblom, olja på duk, "Fiskeläge", signerad
Est300 - 400 SEK
27464
Gunnar Cyrén, skål, "Sofiero", Orrefors, "För nit och redlighet"
Final bid120 SEK
Est300 - 400 SEK
27476
Albert Larsson, olja på duk, landskapsmotiv, signerad
Final bid200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
27480
Monterskåp, trä och glas
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
27481
Askfat, golvmodell, höjd 57 cm
Final bid120 SEK
Est200 - 300 SEK
27482
Käppar, 2 st, längd 94 cm och 81 cm
Est200 - 300 SEK
27479
Anna Ehrner, taklampa, "Anna", Ateljé Lyktan, diameter 62 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
27483
Pieter Bruegel, efter, etsningar, 7 st, "De sju dödssynderna"
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
27469
Stig Wernheden, olja på duk, signerad
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
27484
Gudrun Bartels, textilkonstverk, 2 st, signerade
Est300 - 400 SEK
27467
Gerhard Karlmark, olja på pannå, motiv med höstackar, signerad
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
27477
Final bid650 SEK
Est600 - 800 SEK
27488
Hans Larsson, litografi, signerad
Est300 - 400 SEK
27489
Gerhard Karlmark, litografi, signerad
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
27491
Oidentifierad konstnär, akryl på duk, "Inferno", signerad "Margu", daterad -20
Est300 - 400 SEK
27492
Fabian Lundqvist, litografi, signerad
Final bid180 SEK
Est200 - 300 SEK
27493
Per Löfgren, litografi, signerad, E.A, II/V
Est300 - 400 SEK
27494
Fotoalbum, inramade foton, "Flygvapnet", privata bilder, flygplan m.m.
Final bid250 SEK
Est700 - 800 SEK
27495
Vinglas, 12 st, Luigi Bormioli, "Light & Music", höjd 17 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
27496
Grogglas, 10 st, med graverad dekor, höjd 14 cm
Final bid120 SEK
Est400 - 500 SEK
27497
Små vinglas, 10 st, Spiegelau, höjd 12,5 cm
Est300 - 400 SEK
27498
Kaffeservis, 43 delar, "Ballerina", Bing & Gröndahl
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
27499
Kaffeservis, 46 delar, "Sanssouci", Rosenthal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
27500
Harald Wiberg, julservis, 12 delar, Royal Copenhagen
Final bid550 SEK
Est400 - 500 SEK
27501
Glasservis, 63 delar
Final bid650 SEK
Est500 - 600 SEK
27521
Matsalsmöbel, 5 delar, gustaviansk stil,1900-tal
Final bid100 SEK
Est600 - 800 SEK
27522
Sideboard, Gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
27520
Serveringsvagn, gulmetall, glas, höjd 55 cm
Final bid550 SEK
Est300 - 400 SEK
27525
Kaffeservis, 34 delar, Karlskrona
Est400 - 500 SEK
27527
Kaffeservis, 37 delar, Japan
Final bid120 SEK
Est300 - 400 SEK
27540
Salt- och pepparströare, "Folklore", Figgjo Flint, höjd 10 cm
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
27541
Hans Hansen, brosch, silver, Georg Jensen, Danmark
Final bid650 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
27526
Samlartallrikar, 8 st, Kina, Imperial Jingdezhen
Final bid100 SEK
Est500 - 600 SEK
27542
Brosch, silver, med stenar, rosett
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
27543
Brosch, silver, med stenar
Est300 - 400 SEK
27544
Nålar, 2 st, silver
Final bid180 SEK
Est300 - 400 SEK
27546
Ryggsäck, Boblbee, "Sport"
Final bid550 SEK
Est500 - 600 SEK
27524
Matta, orientalisk, maskinknuten, 300x400 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
27548
Bert Johnny Nilsson, komposition, signerad, numrerad 119/150
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
27549
Anita C Johansson, komposition, signerad
Est300 - 400 SEK
27550
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
27533
Karaff, "Drottning Viktorias Salongsvagn", i ask, höjd 33 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
27547
Fåtöljer, ett par, textil, 30/40-tal
Final bid200 SEK
Est600 - 800 SEK
27537
Ulrica Hydman-Vallien, litografi 236/290, 48,5x66 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
27538
Ulrica Hydman-Vallien, litografi, 28/290, signerad, 47x59 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK