Starts: 1 Oct 2023 19:00Ends from: 15 Oct 2023 17:00

Karljohans Utvalda (15/10)

Varannan söndag klubbar vi vårt urval av möbler, konst, belysning, keramik och glas - och mycket annat!


Visning - Måndag 12-19, tisdag 12-18, onsdag 12-18, fredag 9-13

Karljohans Utvalda (15/10)
Closed
Vägghylla, "Tomado", tre hyllplan
27789
Vägghylla, "Tomado", tre hyllplan
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fat, nysilver, WMF, längd 29 cm
27791
Fat, nysilver, WMF, längd 29 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vägghyllor, 2 st, stringmodell, vardera med tre hyllplan
27793
Vägghyllor, 2 st, stringmodell, vardera med tre hyllplan
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vägghylla, stringmodell, fyra hyllplan i plåt
27794
Vägghylla, stringmodell, fyra hyllplan i plåt
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Papperskorg, flätad, höjd 34 cm
27795
Papperskorg, flätad, höjd 34 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vägghyllor, 2 st, stringmodell, vardera med tre hyllplan
27792
Vägghyllor, 2 st, stringmodell, vardera med tre hyllplan
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hörnskåp, gustaviansk stil, 1900-tal, höjd 190 cm
27863
Hörnskåp, gustaviansk stil, 1900-tal, höjd 190 cm
Final bid100 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Bruno Mathsson, sängram, "Ulla", Dux, 180x200 cm
27796
Bruno Mathsson, sängram, "Ulla", Dux, 180x200 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Howardsoffa, textil, bredd 225 cm
27869
Howardsoffa, textil, bredd 225 cm
Final bid100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Damur, 14k guld, länk 18k guld
27832
Damur, 14k guld, länk 18k guld
Final bid2,300 SEK
Est3,000 - 3,500 SEK
Closed
Curt Hillfon, litografi, numrerad, signerad, 40x53 cm
27874
Curt Hillfon, litografi, numrerad, signerad, 40x53 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kent Wahlbeck, handkolorerad litografi, signerad, numrerad, 61x78 cm
27875
Kent Wahlbeck, handkolorerad litografi, signerad, numrerad, 61x78 cm
Final bid120 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matmöbel, bord + 6 stolar, Karl-Erik Ekselius, stolar 6 st, valnöt, bord, teak
27872
Matmöbel, bord + 6 stolar, Karl-Erik Ekselius, stolar 6 st, valnöt, bord, teak
Final bid1,600 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
Closed
Bridgebord, 1900-talets mitt, 90x90 cm
27882
Bridgebord, 1900-talets mitt, 90x90 cm
Final bidNo bids
Est200 - 250 SEK
Closed
Gnistskydd, 2 st, metall, 60x45 cm och mindre
27883
Gnistskydd, 2 st, metall, 60x45 cm och mindre
Final bid250 SEK
Est150 - 200 SEK
Closed
Vas, art deco-dekor, signerad, Elme, höjd 15 cm
27884
Vas, art deco-dekor, signerad, Elme, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est150 - 200 SEK
Closed
Vaser, ett par, Sea glasbruk, höjd 14,5 cm
26757
Vaser, ett par, Sea glasbruk, höjd 14,5 cm
Final bidNo bids
Est150 - 200 SEK
Closed
Soffbord, ek- och rotfanér
27510
Soffbord, ek- och rotfanér
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Golvljusstake, smide, höjd 71 cm
27504
Golvljusstake, smide, höjd 71 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ostrontallrikar, 4 st, diameter 25 cm
27387
Ostrontallrikar, 4 st, diameter 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Emmafåtölj, trä/textil, 1900-tal
27864
Emmafåtölj, trä/textil, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est250 - 300 SEK
Closed
Brasset, smide, höjd 83 cm
27505
Brasset, smide, höjd 83 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegel, 18/1900-tal, höjd 196 cm
27513
Spegel, 18/1900-tal, höjd 196 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fickur, med kompass, 1800-tal
27254
Fickur, med kompass, 1800-tal
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Spegel, guldmelerad ram, 52x72 cm
27272
Spegel, guldmelerad ram, 52x72 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vas, keramik, Tyskland, höjd 25,5 cm
27242
Vas, keramik, Tyskland, höjd 25,5 cm
Final bidNo bids
Est200 - 250 SEK
Closed
Plåtleksak, ubåt, 50-tal, JEP, Frankrike, längd 41 cm
27012
Plåtleksak, ubåt, 50-tal, JEP, Frankrike, längd 41 cm
Final bid250 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Ljusstakar, 11 st, glas, Reims, Frankrike, höjd 5,5 cm
27334
Ljusstakar, 11 st, glas, Reims, Frankrike, höjd 5,5 cm
Final bidNo bids
Est250 - 300 SEK
Closed
Göran Billing, litografi, "Gårdssol", signerad, numrerad 88/300
27281
Göran Billing, litografi, "Gårdssol", signerad, numrerad 88/300
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Illustrerade Klassiker, 8 st
27248
Illustrerade Klassiker, 8 st
Final bid100 SEK
Est150 - 200 SEK
Closed
Träskulpturer, 3 st, Ghana, högsta 30 cm
27049
Träskulpturer, 3 st, Ghana, högsta 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fåtöljer, ett par, 1970-tal, textil
27127
Fåtöljer, ett par, 1970-tal, textil
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vaser, ett par, Reijmyre, höjd 16,5 cm
27156
Vaser, ett par, Reijmyre, höjd 16,5 cm
Final bidNo bids
Est150 - 200 SEK
Closed
Glas, 4 delar, skålar, ljusstakar, bl a Trelleborg
27244
Glas, 4 delar, skålar, ljusstakar, bl a Trelleborg
Final bidNo bids
Est250 - 300 SEK
Closed
Sängbord, rokokostil, intarsia, 1900-tal
27507
Sängbord, rokokostil, intarsia, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jean Theodor Skoglund, etsning, "Katarina Kyrka Stockholm", signerad
27270
Jean Theodor Skoglund, etsning, "Katarina Kyrka Stockholm", signerad
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Inger Kihlman, torrnålsgravyr, provtryck, signerad
27265
Inger Kihlman, torrnålsgravyr, provtryck, signerad
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Axel Tallberg, etsningar, 3 st
27298
Axel Tallberg, etsningar, 3 st
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, ett par, Holmegaard, höjd 12,5 cm
27165
Ljusstakar, ett par, Holmegaard, höjd 12,5 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Björn Wiinblad, tryck, 53x145 cm
27174
Björn Wiinblad, tryck, 53x145 cm
Final bidNo bids
Est250 - 300 SEK
Closed
Ulf Onsberg, litografi, "SAS Gateway New York", signerad, H.C.
27228
Ulf Onsberg, litografi, "SAS Gateway New York", signerad, H.C.
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Örjan Johansson, skål, Höganäs. diameter 17,5 cm
27149
Örjan Johansson, skål, Höganäs. diameter 17,5 cm
Final bidNo bids
Est250 - 300 SEK
Closed
Vas, glas, sannolikt Bengt Orup, Hyllinge, höjd 17,5 cm
27383
Vas, glas, sannolikt Bengt Orup, Hyllinge, höjd 17,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Gustav Berlin, olja på pannå, signerad
27263
Gustav Berlin, olja på pannå, signerad
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad A. Olsson
27264
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad A. Olsson
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Björn Jonson, etsning, signerad, 32x29 cm
27173
Björn Jonson, etsning, signerad, 32x29 cm
Final bidNo bids
Est200 - 250 SEK
Closed
Ljusstakar, ett par, marmor, Portugal
27182
Ljusstakar, ett par, marmor, Portugal
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Taklampa, metall, 5 ljuspunkter
27511
Taklampa, metall, 5 ljuspunkter
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

+46 46 10 25 20

info@karljohanauktioner.se

OPENING HOURS

Monday 12 Noon - 7 PM

Tuesday 12 Noon - 6 PM

Wednesday 12 Noon - 6 PM

Friday 9 AM - 1 PM

Closed: Thursday, Saturday and Sunday.

Follow us

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.